ورود به حساب کاربري

روش های تعویض لنت

مواقع تعویض لنت:

 

.وقتی لنت‌ تا حد آخر ساییده و خورده می‌شود

.وقتی لنت چرب می‌شود

.وقتی لنت شکسته شده باشد

 .وقتی لنت از شکل طبیعی خود خارج شود

وقتی لنت ضخامت بیش از حد و فاصله جابه‌جایی کم داشته باشد.

 .وقتی دیسک چرخ تاب یا ترک داشته باشد

بهترین زمان تعویض لنت وقتی است که میزان روغن موجود در مخزن، از حد استاندارد توصیه شده توسط سازنده پایین‌تر برود. در این شرایط به دلیل سایش لنت‌ها، سطح روغن در مخزن پایین می‌رود. وقتی سطح روغن به قسمت تعیین‌شده برسد، بایستی لنت‌ها تعویض شوند. البته توجه داشته باشید که پایین رفتن سطح روغن در مخزن به دلیل نشتی روغن از مجموعه مدار ترمز نباشد.
یکی از نکات مهم در عملکرد مطلوب سیستم ترمز، نصب صحیح لنت ترمز می باشد. نکات عمومی نصب لنت ترمز  بر اساس استانداردهای VRI  (انجمن تولید کنندگان لنت ترمز آلمان) و FEMFM (سازمان تولیدکنندگان لنت ترمز اروپا) به شرح زیر می باشد:

•    دیسک و لنت های ترمز بایستی از لحاظ اینکه آیا به حد سایش رسیده  اند یا خیر، بررسی شوند. قبل از تعویض لنت ترمز، باید تمامی قطعات مربوط به محور و سیستم هیدرولیکی کنترل شده و تمامی قطعات آسیب دیده تعویض گردند.

•    ضخامت دیسک ترمز با کولیسی مناسب اندازه گیری می شود( به حداقل ضخامت توجه شود). توجه داشته باشید که ضخامت دیسک نباید تا پایان عمر مفید لنت های نو از حداقل ضخامت مجاز کمتر شود. بر اساس نوع سیستم ترمز، باید بلبرینگ چرخ و یا سنسور حلقه ای (کونیک بلبرینگ) تعویض شود.

 

روش های تعویض لنت

 
•    پس از برداشتن دیسک های ترمز قدیمی باید سطح تماس و لبه های توپی چرخ به کمک وسیله ای مناسب (مانند برس سیمی، سمباده کاغذی و غیره) کاملا زنگ زدائی شود. دقت شود در هنگام تمیز کردن به توپی چرخ آسیب نرسد.  کالیپر ترمز که هنوز به سیستم هیدرولیک متصل است باید به گونه ای سفت شده باشد که هیچ فشاری به لوله ترمز نیاورد.
 

روش های تعویض لنت

•    برای تمیز کردن سطوح تماس فلزی و توپی چرخ از اسپری پاک کننده و براق کننده استفاده می شود. توصیه می شود جهت اطمینان از عدم خوردگی و آسیب دیدگی، توپی چرخ پاکیزه شده به کمک وسیله اندازه گیری مناسب (ساعت اندازه گیری شیطانکی همراه با پایه) و صفحه نگهدارنده توپی چرخ از نظر پاکیزگی و صدمات احتمالی کنترل شود.

 

روش های تعویض لنت

•    صفحه نگهدارنده سیلندر ترمز و شفت راهنما باید زنگ زدایی شود. با توجه به نوع طراحی، بوسیله برس سیمی یا سوهان سفت مواد چسبنده از روی براکت کالیپر و میله های راهنما زنگ زدایی و پاک می شود. توجه داشته باشید که هنگام نظافت، به صفحه نگهدارنده کالیپر ترمز آسیب نرسانده و آسیب دیدگی و صدمات احتمالی را با چشم کنترل کنید. 

روش های تعویض لنت

 
•    سطوح راهنمای تمیز شده ی سیلندر ترمز به کمک گریس حرارتی فاقد مواد جامد (فاقد فلز) چرب می شود. توجه شود از کرم مسی (Copper paste) استفاده نشود.

 

روش های تعویض لنت

 

•    دیسک ترمز نو بر روی توپی چرخ قرار گرفته و با توجه به نوع سیستم، به کمک پیچ هایش محکم می شود. توصیه می شود دیسک نصب شده را به کمک گیج ساعتی کنترل کنید طوریکه ساعت اندازه گیری در حدود 15میلیمتر پایین تر از لبه بیرونی باشد. بهتر است این اندازه گیری روی چرخ سوار شده انجام شود.

 روش های تعویض لنت

•    جهت جلوگیری از فشردگی و تابیدگی پیستون همیشه باید آن را به کمک ابزار مخصوص به حالت اولیه برگرداند. جهت انجام این عمل باید به نوع کالیپر و یا سیستم ترمز، الزامات کارخانه سازنده و ابزار توصیه شده توسط آنها توجه نمود.
 •    کرم های چرب ضد صدا و فاقد فلزات نباید بر پشت صفحه لنت های ترمز همچون شیم و یا پوشش های صداگیر استعمال شود. گریس کاری فقط برای نقاط اتصالی بین لنت و شفت راهنما ضروری است. بکارگیری توصیه ها و راهنمایی های سازندگان خودرو و قطعات آن در تمامی مراحل تعمیر ضروری است.
•    قابل توجه تعویض کنند گان لنت ترمز اینکه تمامی گردهای که از لنت قدیمی که در کالیپر باقی مانده است با قلم و هواگیری آنها را تمیز کرده و در صورت انجام ندادن این مورد باعث ایجاد صدا در لنت می شود که اصطلاحا تعویض کنند گان لنت این مهم را ندانسته و از روی تجربه به دارنده خودرو عنوان می کنند که کمی راه بروی صدای ایجاد شده از بین می رود .
•    مورد دیگر جهت شناسایی دیسک چرخ نا مرغوب اینکه با یک خودکار روی دیسک چرخ کشیده در صورت مشاهده خطهای نا هموار و مقطع مقطع پی به خرابی دیسک چرخ میتوان برد .
•    قابل توجه تعویض کنندگان لنت ترمز اینکه صدای ناشی از لنت ترمز تماما به لنت محدود نشده و در این بین دیسک چرخ هم نقش به سزایی در ایجاد صدا را دارا میباشد که هر دو آنها مکمل یک دیگر بوده است .


برچسب ها: لنت ترمز تعویض روش لنت
محصولات  |   گالري  |   اخبار   |   تماس با ما نشانی: تهران- خیابان جمهوری- خیابان ملت- کوچه میر شریفی-پلاک 27- واحد 5 آفاق فکس: 36059817 تلفن: 36059817
ما را دنبال کنيد