ورود به حساب کاربري

ویژگی های لنت ترمز الیگ

مزیت لنتهای ترمز ELIG :


1-      عکس العمل سریع در مواقع اضطراری بدون ایجاد کشش و صدای ناهنجار

2-      گیرائی فوق العاده در تمامی شرایط جوی (بارانی و لغزنده)

3-      بدون آزبست (مواد سرطان زا)

4-      بدون ایجاد گرد و غبار ناشی از سایش لنت بر روی رینگ چرخ ها

5-      لنتهاي سراميکي از نظر  طول عمر ، فاصله ترمز گيري  و بي صدا بودن برتری محسوسی در مقایسه با دیگر لنتها دارند .

6-      در هنگام گرم شدن ديسك و لنت ، مواد سراميكي حرارت را به بطور مساوي در سیستم ترمز  تقسيم مي نمايند.

7-      لنت سراميکي بطور عمومي ضريب خوردگي كمتری نسبت به لنتهاي معمولي دارد.

8-      اختصاصی بودن لنتها نسبت به انواع خودروها . ( از نظر مواد تشکیل دهنده )

9-      صرفه اقتصادی بالا

لنت ترمز

ویژگی های لنت ترمزالیگ

لنت ترمز
نسل دوم مواد سرامیکی
نسل دوم مواد سرامیکی هویت خود را از تولیدکنندگان Caliper  و هم چنین تعمیرگاه هاا بدست آورده و  وبازار خدمات پس از فروش نیز این نوع مواد سرامیکی را مورد تایید و تحسین خود قرار داده است.این فرمولاسیون که تحت آزمایشات مختلفی قرار گرفته است باعث تمیز ماندن دیسک چرخ ها و سروصدای کمتر لنت وطول عمر بالاتر آن می شود.

 

لنت ترمز


سری Sinter

لنت ترمز
آلیاژهای فلزی، عمدتا برنز، لنت های ترمزحاوی مواد  Sinter ما را تشکیل می دهند که  تحت دما و فشار بالا ساخته شده اند و از کیفیت بالایی در مقاومت در برابر ساییدگی و اصطکاک برخوردار می باشند. این آلیاژهای فلزی عمر طولانی و استقامت بالایی در برابر  حرارت دارند . به طور معمول، مواد Sinter  درساخت لنت های اورجینال   استفاده می شود.

از طریق پژوهش و توسعه، Elig فرمولهای مختلفی برای سبک های مختلف رانندگی ساخته  است که از جمله اهداف آن می توان  برای مثال به ، آسیب اندک و ناچیز به دیسک ها و سر و صدا یا اصطلاحا سوت کشیدن کمترو مقاومت بالای لنت ( از لحاظ اقتصادی به صرفه)  اشاره کرد .درجات مختلف متریال به کار رفته برای مدل های مختلفی از لنت ها استفاده می شود. هر درجه متریال ترکیبات مختلفی برای کاربرد های خاص دارد  . این تنوع متریال سبک های متنوعی از رانندگی را تحت پوشش قرار می دهد، از رانندگی در سطح جاده تا مسابقات ورزشی( استفاده از ترکیباتSport(S) و  Racing و  Sport plus نیازمند دیسک چرخ با متریال مخصوص می باشد.) . 

مواد Sinter  و سرامیکی Elig  به یک  اندازه سازگار با محیط زیست در تولید و استفاده می باشند. آنها 100٪ بدون آزبست هستند.آزبست ماده مضر وسرطانی بسیار خطرناکی  است که استفاده از آن درلنت ترمزهای ارزان قیمت از نظر صرفه اقتصادی بسیار رایج است  اما در بسیاری از کشورهای توسعه یافته استفاده از این ماده در محصولات تولیدی ممنوع شده است.در مواد سایشی مورد استفاده کمپانی الیگ هیچ گونه آزبستی به کار نرفته است که باعث شده محصولات این کمپانی سازگار با محیط زیست شده و هیچ گونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نکنند.تمام مواد استفاده در این لنت همگی طبیعی وبدون استفاده از مواد شیمیایی سرطانزا می باشد.


رزین اپوکسی در حالت معمول  برای خم کردن مواد سایشی به سمت پشت صفحه لنت  استفاده می شود ، در عین حال صفحه پشتی NRS  و قلاب های طراحی شده روی صفحه لنت با روش مکانیکی باعث تقویت یکپارچگی وانسجام  مواد سایشی می شود.. این ماده به لنت عمر طولانی و ثبات داده که صدای حاصل از لنت را کاملا از بین میبرد. . به دلیل استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در ساخت این لنت ، محصولات این کمپانی به اهداف حفاظت زیست محیطی نیز دست یافته اند.


 لنت ترمز

کاهش صدا

به منظور کنترل صدا وسوت کشیدن،  لنت های الیگ دقیقا با فن آوری شبیه سازی کامپیوتری روی مقیاس سنج های ما تست شده اند. این امر تضمین میکند که این کمپانی به  استاندارد بالای NHV  دست یافته تا نیازها و خواسته های دقیق ترین رانندگان را برآورده سازد.

 

شیم ESC


لنت ترمز


یکی ازبخش های حائز اهمیت در زمینه  کنترل صدا و سوت کشیدن لنت ، پیوند میان شیم و صفحه پشت است. مقاومت حرارتی مواد نیزدر اثربخشی سیستم ترمزسهم ویژه ای دارد. تکنولوژی ESC ترکیبی از هر دو مورد ذکر شده در فوق است(شیم و صفحه پشت). چندین لایه می تواند به طور موثر صدا و انتقال حرارت از رزونانس را تحت کنترل خود درآورد. طراحی شیم ملزم به در نظر گرفتن  کالیپر و عملکرد آن است که با نحوه قرارگیری مخصوص بخود  به  صفحه پشت لنت متصل می شود. سال های مدیدی ، Elig مواد لازم جهت تولید محصولات خود را از تامین کنندگان معتبر تهیه میکرد تا به هدف کنترل صدا و اصطلاحا سوت کشیدن دست یابد.در ضمن شرکت الیگ یکی از تامین کنندگان لنت ترمز آکیبانای ژاپن(AKB) ، هیتاچی ،و نیشمبو(MBK)  می باشد که برند های فوق از جمله بزرگترین تولید کنندگان لنت در جهان می باشد.
علاوه بر این الیگ یکی از تولیدکنندگان OEM شرکت خودروسازی GM ایالات متحده آمریکا می باشد. الیگ با تکنولوژی EFT منحصر به فرد خود امروزه قادر به ساخت انواع  لنت های ترمزوسایل نقلیه از جمله خودرو ، موتورسیکلت ،دوچرخه، ماشین آلات صنعتی ،کشاورزی و ترن های سبک و سنگین و باری  میباشد و شرکت آفاق خودرو موتور مفتخر است که برای اولین بار این لنت منحصر به فرد و بی نظیر را ( سرامیک واقعی ) وارد کشور عزیزمان ایران کرده ودر اختیار مشتریان علاقهمند قرار دهد.
امروزه کشورهای تازه به دوران رسیده صنعتی از جمله کره جنوبی ، هند ، چین ، مالزی و تایلند لنت ترمز هایی را با نام سرامیکی وارد بازار مصرفی جهان نموده اند که در حقیقت تنها نام سرامیکی را یدک میکشند و فاصله زیادی  با ویژگی های  یک لنت ترمز سرامیکی واقعی دارند. در ضمن چون ساخت وترکیب متریال این نوع لنت ها نیاز به کارشناسی دقیق دارند ، کارخانه های متوسط رو به پایین قادر به ساختن این گونه لنت ها نیستند وبعضا ساخت این گونه لنت ها برای آنها بسیار خطرناک می باشد .

شیار RDC

لنت ترمز

شیار عمدتا برای پراکندگی گرد و غبار از روی لنت است. طرح استاندارد RDC  برای هر لنت ترمزاز مرحله تست شبیه سازی کامپیوتری عبور خواهد کرد. شکل  Y شیار و کانال به منظور عملکرد بهتر  لنت های ترمز طراحی شده است. ظرفیت بالای شیار می تواند گرد و غبار ناشی از ترمز گیری شدید وناگهانی را پخش کند.

 

تاريخچه استفاده و بيمارى‌زايى آزبست:

حدود 2500 سال قبل از ميلاد در فنلاند از آزبست براى ساخت ظروف گلى استفاده می‌شد و در مقياس محدود از حدود 2000 سال قبل استفاده از آزبست جهت تهيه لباس مرسوم بوده است. هرودوت (450 سال قبل از ميلاد) نقل مى‌کند که چگونه رومى‌ها مردگان خود را قبل از سوزاندن درون پارچه‌هاى بافته شده از آزبست مى‌پيچيدند تا بهتر بتوانند خاکستر مرده خود را جمع‌آورى نمايند و اين ماده را «آميانتاژ» يعنى خلل ناپذير و فساد‌ناپذير مى‌ناميدند، حتى نام آزبست از زبان يونانى اخذ شده است که به معنى نابود نشدنى است. سرمایه‌داران ایرانی با آزبست وارد شده از هند‌وکیش لباس تهیه و با قرار دادن لباس‌های حاوی آزبست در آتش و نسوختن آنها میهمانان خود را متحیر می‌کردند، برطبق منابع موجود‏، لباس‌هایی که از آزبست‌(آذرشب) بافته می‌شده شستکه نامیده می‌شد. به صورت علمی و آکادمیک در سال ۱۸۲۰ یک دانشمند ایتالیایی، برای اولین بار لباس ضد‌آتش، را با استفاده از الیاف آزبست تولید کرد. در اوایل قرن بیستم، یک مهندس اتریشی بنام لودویک هاچک از ترکیب الیاف این ماده با سیمان، موفق به اختراع سیمان نسوز شد، که با استقبال جهانی روبرو شد. با وجوديکه تاريخ استفاده از آزبست و بيمارى‌هاى ناشى از آن تقريباٌ همزمان و متقارن بوده است اما گزارش اولين مورد بيمارى آزبستوزیس که عامل آن الياف آزبست است، يکصد سال پيش در انگلستان بود. 
خصوصيات مهم انواع آزبست را مي‌توان در موارد زير دسته‌بندي و بررسي نمود:

1. مقاومت شیمیایی 
2. مقاومت حرارتی

کاربرد انواع آزبست

سالانه بيش از 2ميليون تن الياف كريزوتایل در جهان توليد مي‌شود كه مصرف ايران از اين محصول سالانه حدود 60 هزار تن است. درحال حاضر در ايران 11 شركت توليدكننده لوله و ورق آزبستي فعاليت مي‌كنند[4].
آزبست دست کم در 3000 نوع فرآورده متفاوت به مصرف می‌رسد. حدود 65 تا 70 درصد آزبست در ساخت انواع محصولات آزبست سیمانی مصرف می‌شود[4]. بیش از 95 درصد مصرف آزبست به کریزوتایل اختصاص داشته که از انواع کریزوتایل طویل و مرغوب جهت بافت لباسهای نسوز ، نمد و دیگر محصولات نسوز استفاده می‌شود.( ارزش اقتصادی کریزوتایل به طول آن بستگی دارد)  جالب است بدانید ميزان خطر آزبست با تغيير روش‌هاي كاربرد آن در توليدات كاهش پيدا نمي‌كند .

مهمترین محصولات آزبستی 

بيشترين محصولات آزبستی سیمانی هستند كه شامل لوله‌های آزبست سیمانی ، ناودانی و صفحات ایرانیت است که در صنایع مختلف بکار می‌روند. ازالياف كوتاه آزبست در انواع مواد پلاستيكي، رنگ‌ها، آسفالت، گريس و روكش الكترودهاي جوشكاري استفاده مي‌شود. از الياف متوسط در انواع ورقه‌ها، لوله‌هاي آزبست سيماني، لوله‌هاي فشارقوي (به همراه الياف بلند)، كف‌پوش‌ها، كاغذها، لنت ترمز، روكش كلاج، عايق‌هاي حرارتي(در تركيب با سيليكات كلسيم و منيزيم) و عايق‌هاي آكوستيكي استفاده مي‌شود. الياف بلند نيز در تهيه توليدات ضدآتش و محصولات مقاوم در برابر حرارت از قبيل پرده‌هاي تئاتر، لباس مأموران نجات و آتش‌نشاني، مأموران اطفاي حريق چاه‌هاي نفت، انواع پيش‌بند، دستكش، لباس‌هاي يكسره، كفش، مواد بسته‌بندي، واشر، درزگير، عايق‌هاي حرارتي(مثل پوشش‌هاي ديگ بخار، لوله) عايق‌هاي الكتريكي، لنت ترمز(به صورت نوارهاي آزبستي) و غشاء پيل‌هاي الكتريكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. آزبست‌ حدوداً در 3000 نوع محصول مختلف كاربرد دارد، و اين مطلب به اين معني است كه ما روزانه با انواع اين محصولات در تماس هستيم.
ميزان توليد جهانى در سال 1954، مقدار 1/67 ميليون تن بوده است. از اين رقم 46% در کشورهاى شوروى سابق، 29% کانادا، 7% آفريقاى جنوبى، 4% زيمباوه، 4% در چين توليد ‌شده است. ميزان توليد جهانى آزبست در 1997 عليرغم رشد شديد جمعيت به 2/5 ميليون تن کاهش یافت که اين کاهش توليد آزبست و محصولات آن به دليل محرز شدن خواص بيمارى‌زايى آن و تحريم‌هاى اتخاذ شده توسط ممالک پيشرفته صنعتی بود.

قوانین مربوط به آزبست در ایران و جهان:

در سال 1989 ميلادي آژانس حفاظت محيط زيست امريکا (EPA) کليه فعاليت‌هاى توليد، ورود و توزيع محصولات آزبستى را به منظور حفظ جان شهروندان تحريم مى‌نمايد و با اتخاذ يک برنامه زمان‌بندى شده، دستور به توقف کامل توليد محصولات آزبستى و جمع‌آورى و انحدام نمونه‌هاى کار شده مى‌دهد. تاکنون در جهان عليه بکارگيري اين ماده خطرناک اعتراضات بيشماري انجام شده، در سال 1996 نخست‌وزیر فرانسه فرمانی مبنی بر قدغن کردن استفاده از آزبست صادرکرد. این فرمان مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال 2001 محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد. این اقدامات فی‌نفسه خوب است.

برچسب ها: الیگ لنت ویژگی مشخصات ترمز
محصولات  |   گالري  |   اخبار   |   تماس با ما نشانی: تهران- خیابان جمهوری- خیابان ملت- کوچه میر شریفی-پلاک 27- واحد 5 آفاق فکس: 36059817 تلفن: 36059817
ما را دنبال کنيد