ورود به حساب کاربري

آزبست (بمب ساعت شمار محيط زيست)

تاريخچه استفاده و بيمارى‌زايى آزبست:

حدود 2500 سال قبل از ميلاد در فنلاند از آزبست براى ساخت ظروف گلى استفاده می‌شد و در مقياس محدود از حدود 2000 سال قبل استفاده از آزبست جهت تهيه لباس مرسوم بوده است. هرودوت (450 سال قبل از ميلاد) نقل مى‌کند که چگونه رومى‌ها مردگان خود را قبل از سوزاندن درون پارچه‌هاى بافته شده از آزبست مى‌پيچيدند تا بهتر بتوانند خاکستر مرده خود را جمع‌آورى نمايند و اين ماده را «آميانتاژ» يعنى خلل ناپذير و فساد‌ناپذير مى‌ناميدند، حتى نام آزبست از زبان يونانى اخذ شده است که به معنى نابود نشدنى است. سرمایه‌داران ایرانی با آزبست وارد شده از هند‌وکیش لباس تهیه و با قرار دادن لباس‌های حاوی آزبست در آتش و نسوختن آنها میهمانان خود را متحیر می‌کردند، برطبق منابع موجود‏، لباس‌هایی که از آزبست‌(آذرشب) بافته می‌شده شستکه نامیده می‌شد. به صورت علمی و آکادمیک در سال ۱۸۲۰ یک دانشمند ایتالیایی، برای اولین بار لباس ضد‌آتش، را با استفاده از الیاف آزبست تولید کرد. در اوایل قرن بیستم، یک مهندس اتریشی بنام لودویک هاچک از ترکیب الیاف این ماده با سیمان، موفق به اختراع سیمان نسوز شد، که با استقبال جهانی روبرو شد. با وجوديکه تاريخ استفاده از آزبست و بيمارى‌هاى ناشى از آن تقريباٌ همزمان و متقارن بوده است اما گزارش اولين مورد بيمارى آزبستوزیس که عامل آن الياف آزبست است، يکصد سال پيش در انگلستان بود.
خصوصيات مهم انواع آزبست را مي‌توان در موارد زير دسته‌بندي و بررسي نمود:

1. مقاومت شیمیایی
2. مقاومت حرارتی

کاربرد انواع آزبست

سالانه بيش از 2ميليون تن الياف كريزوتایل در جهان توليد مي‌شود كه مصرف ايران از اين محصول سالانه حدود 60 هزار تن است. درحال حاضر در ايران 11 شركت توليدكننده لوله و ورق آزبستي فعاليت مي‌كنند[4].
آزبست دست کم در 3000 نوع فرآورده متفاوت به مصرف می‌رسد. حدود 65 تا 70 درصد آزبست در ساخت انواع محصولات آزبست سیمانی مصرف می‌شود[4]. بیش از 95 درصد مصرف آزبست به کریزوتایل اختصاص داشته که از انواع کریزوتایل طویل و مرغوب جهت بافت لباسهای نسوز ، نمد و دیگر محصولات نسوز استفاده می‌شود.( ارزش اقتصادی کریزوتایل به طول آن بستگی دارد) جالب است بدانید ميزان خطر آزبست با تغيير روش‌هاي كاربرد آن در توليدات كاهش پيدا نمي‌كند .

مهمترین محصولات آزبستی

بيشترين محصولات آزبستی سیمانی هستند كه شامل لوله‌های آزبست سیمانی ، ناودانی و صفحات ایرانیت است که در صنایع مختلف بکار می‌روند. ازالياف كوتاه آزبست در انواع مواد پلاستيكي، رنگ‌ها، آسفالت، گريس و روكش الكترودهاي جوشكاري استفاده مي‌شود. از الياف متوسط در انواع ورقه‌ها، لوله‌هاي آزبست سيماني، لوله‌هاي فشارقوي (به همراه الياف بلند)، كف‌پوش‌ها، كاغذها، لنت ترمز، روكش كلاج، عايق‌هاي حرارتي(در تركيب با سيليكات كلسيم و منيزيم) و عايق‌هاي آكوستيكي استفاده مي‌شود. الياف بلند نيز در تهيه توليدات ضدآتش و محصولات مقاوم در برابر حرارت از قبيل پرده‌هاي تئاتر، لباس مأموران نجات و آتش‌نشاني، مأموران اطفاي حريق چاه‌هاي نفت، انواع پيش‌بند، دستكش، لباس‌هاي يكسره، كفش، مواد بسته‌بندي، واشر، درزگير، عايق‌هاي حرارتي(مثل پوشش‌هاي ديگ بخار، لوله) عايق‌هاي الكتريكي، لنت ترمز(به صورت نوارهاي آزبستي) و غشاء پيل‌هاي الكتريكي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. آزبست‌ حدوداً در 3000 نوع محصول مختلف كاربرد دارد، و اين مطلب به اين معني است كه ما روزانه با انواع اين محصولات در تماس هستيم.
ميزان توليد جهانى در سال 1954، مقدار 1/67 ميليون تن بوده است. از اين رقم 46% در کشورهاى شوروى سابق، 29% کانادا، 7% آفريقاى جنوبى، 4% زيمباوه، 4% در چين توليد ‌شده است. ميزان توليد جهانى آزبست در 1997 عليرغم رشد شديد جمعيت به 2/5 ميليون تن کاهش یافت که اين کاهش توليد آزبست و محصولات آن به دليل محرز شدن خواص بيمارى‌زايى آن و تحريم‌هاى اتخاذ شده توسط ممالک پيشرفته صنعتی بود.

قوانین مربوط به آزبست در ایران و جهان:

در سال 1989 ميلادي آژانس حفاظت محيط زيست امريکا (EPA) کليه فعاليت‌هاى توليد، ورود و توزيع محصولات آزبستى را به منظور حفظ جان شهروندان تحريم مى‌نمايد و با اتخاذ يک برنامه زمان‌بندى شده، دستور به توقف کامل توليد محصولات آزبستى و جمع‌آورى و انحدام نمونه‌هاى کار شده مى‌دهد. تاکنون در جهان عليه بکارگيري اين ماده خطرناک اعتراضات بيشماري انجام شده، در سال 1996 نخست‌وزیر فرانسه فرمانی مبنی بر قدغن کردن استفاده از آزبست صادرکرد. این فرمان مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال 2001 محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد. این اقدامات فی‌نفسه خوب است. اين قاتل خاموش سالانه جان بيش از  هزار نفر در سراسر جهان را مي گيرد و عامل 50 درصد از سرطانهاي شغلي است .
آزبست موجود در لنت ترمز اتومبیل ، عامل اصلی در ابتلاء به نوعی سرطان خطرناک و یکی از آلاینده‌های مهم هوا است. الیاف آزبست از تخریب هر فرآورده آزبست دار به محیط زیست وارد می‌شوند. در شهرهای بزرگ صنعتی ایران  یکی از مهم‌ترین راههای ورود آزبست به هوا، لنت ترمز و کلاچ خودرو است. در هر شبانه ‌روز بیش از  7 تن آزبست در هوای این کلان شهرها تولید می‌گردد .
تماس با آزبست چه مستقيم و غير مستقيم ، منجر به بيماريهاي آزبستوزيس، سرطان ريه، مزوتليوما، سرطان حنجره، سرطان روده ، سل و برونشيت می شود. علائم و بیماری های مربوط به آزبست چندین سال طول می کشد تا مشخص شوند.
الیاف آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود و انسان نمی تواند بوی الیاف آزبست را استنشاق کند. الياف ريز تر مي توانند براي مدّت زيادي در هوا باقي بمانند. این ذرات نامرئی که قطر آن‎ها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ کرده و به کیسه های هوایی بسیار کوچک شش ها رفته و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می توانند سبب بیماری های آزبستوسیس (Asbestosis)، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما(Mesotheliom) شوند که همه آن‎ها نهایتا به مرگ منتهی می شوند. 


برچسب ها: ازبست قاتل خاموش محیط زیست سرطان ریه لنت ترمز آلاینده الیاف
محصولات  |   گالري  |   اخبار   |   تماس با ما نشانی: تهران- خیابان جمهوری- خیابان ملت- کوچه میر شریفی-پلاک 27- واحد 5 آفاق فکس: 36059817 تلفن: 36059817
ما را دنبال کنيد