ورود به حساب کاربري

آزبست (بمب ساعت شمار محيط زيست)

اين قاتل خاموش سالانه جان بيش از  هزار نفر در سراسر جهان را مي گيرد و عامل 50 درصد از سرطانهاي شغلي است .
آزبست موجود در لنت ترمز اتومبیل ، عامل اصلی در ابتلاء به نوعی سرطان خطرناک و یکی از آلاینده‌های مهم هوا است. الیاف آزبست از تخریب هر فرآورده آزبست دار به محیط زیست وارد می‌شوند. در شهرهای بزرگ صنعتی ایران  یکی از مهم‌ترین راههای ورود آزبست به هوا، لنت ترمز و کلاچ خودرو است. در هر شبانه ‌روز بیش از  7 تن آزبست در هوای این کلان شهرها تولید می‌گردد .
تماس با آزبست چه مستقيم و غير مستقيم ، منجر به بيماريهاي آزبستوزيس، سرطان ريه، مزوتليوما، سرطان حنجره، سرطان روده ، سل و برونشيت می شود. علائم و بیماری های مربوط به آزبست چندین سال طول می کشد تا مشخص شوند.
الیاف آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود و انسان نمی تواند بوی الیاف آزبست را استنشاق کند. الياف ريز تر مي توانند براي مدّت زيادي در هوا باقي بمانند. این ذرات نامرئی که قطر آن‎ها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ کرده و به کیسه های هوایی بسیار کوچک شش ها رفته و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می توانند سبب بیماری های آزبستوسیس (Asbestosis)، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما(Mesotheliom) شوند که همه آن‎ها نهایتا به مرگ منتهی می شوند. 


برچسب ها: ازبست قاتل خاموش محیط زیست سرطان ریه لنت ترمز آلاینده الیاف
محصولات  |   گالري  |   اخبار   |   تماس با ما نشانی: تهران- خیابان جمهوری- خیابان ملت- کوچه میر شریفی-پلاک 27- واحد 5 آفاق فکس: 36059817 تلفن: 36059817
ما را دنبال کنيد